Üretim Süreçleri  

NÜVE (Manyetik Devre):
Nüve üretimi, modern dilme, boy kesme ve tavlama makinaları kullanılarak, konusunda deneyimli elamanlarımızla, fabrikamız bünyesinde yapılmaktadır. Bu durum, nüvelerimizin kayıp değerlerinin düşük tutulması ve üretimimizin hızlı bir şekilde yapılmasına olanak vermektedir.
Nüveler, transformatörlerin özelliğine göre, düşük kayıplı, taneleri yönlendirilmiş, manyetik silikonlu(silisli sac) saclardan üretilmektedir. Başlıca kullandığımız silisli saclar M3, M4, M5 olup, zaman zaman HIB sınıfından olan MOH, ZDKH gibi malzemelerde kullanılmaktadır. Rulo halinde teslim alının silisli saclar, dilme, boy kesme, gerekiyorsa tavlama ve dizme gibi tüm operasyonlar Maksan bünyesinde yapılmakta ve nüve haline getirilmektedir.

SARGI:
Güç ve dağıtım transformatörlerinde, kısa devre esnasındaki kuvvetlere karşı daha mukavemetli olan silindirik yapıdaki bobinler kullanılmaktadır. Küçük tip dağıtım transformatörlerinin YG bobinleri hariç, AG ve YG iletkenleri, yüksek yalıtkanlık özelliğine sahip yalıtım malzemeleriyle, firmamız bünyesinde bulunan tel yalıtım makinalarında izole edilmektedir. Bobin üretiminde, çevreye zarar vermeyen selüloz esaslı yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Kullanılan iletkenler, işlevlerine göre ilave yalıtıma tabi tutulmaktadır. Yatay ve dikey iletken yalıtım makinaları ile, yalıtılmış tellerin kullanılması neticesinde, transformatörlerin atmosferik aşırı gerilimlere dayanıklı olması sağlanmaktadır. MAKSAN, belirtilen bu hususlara önem vererek farklılık yaratmaktadır. Dağıtım transformatörlerinde AG bobinleri, şerit veya bant malzemeden, YG bobinleri ise yassı veya yuvarlak iletkenden üretilmektedir. Güç transformatörlerinde, kat sargı, devrik, sargı, radyal kanallı sargi vb. gibi çeşitli bobinaj şekilleri uygulanmaktadır.

KAZAN:
Güç ve dağıtım transformatörlerinin kazan ve kapak üretimi, radyatör ve dalga duvarlar hariç, fabrikamız bünyesinde yapılmaktadır. Kazan ve kapaklar, projelerin resim ve teknik değerlerine uygun olarak, modern makine techizatımızla, kısa sürede yüksek kalitede üretilmektedir. Mekanik atölyenin bünyesinde bulunan kumlama tesisinde, transformatörün aktif kısımında olup, trafo yağı ile teması olan tüm metal parçalar kumlanmaktadır. Astar ve son kat boyanın dış ortamda uzun ömürlü olması için, kumlama işlemi, dış yüzeyler içinde titizlikle yerine getirilmektedir. Üretimi tamamlanan transformatör kazanlarının astar boya tatbikatından önce basınç ve kaçak kontroleri yapılır. Müşteri isteği doğrultusunda, IEC ve BS standartlarında bushing muhafazaları veya kablo kutuları imalatı yapılabilmektedir.

MONTAJ ve KURUTMA:
Transformatörlerin aktif kısmını oluşturan aksamlar, montaj bölümünde birleştirilir. Bobinler, nüvelere yerleştirilir. Komütatörler, bushingler ve tüm bağlantılar gerçekleştirilir. Bazı bölümler, olası aşırı gerilimlere karşı ilave izolasyona tabi tutulur. Aktif kısmın mekaniki mukavemet yönünden dayanıklı olması için ilave takviyelerle beslenir.
Montaj işlemi tamamlanan aktif kısım, solvent buharlı vakumlu fırında kurutma işlemine tabi tutulur. Solvent buharlı vakumlu fırının, transformatörleri kurutma süresi kalsik kurutma fırının 1/5'i civarındadır. Sürenin kısa oluşu, transformatörlerde kullanılan izolasyon malzemelerinin yaşlanmalarına meydan vermemektedir. Proses esnasında solvent yağmurlaması ile, transformatörün bütününde herhangi bir şekilde bulunan yağ, kir, toz, pas gibi istenmeyen nesneler temizlenmektedir. Hermetik ve güç transformatörü üretiminde yüksek dereceli vakum yapabilen solvent buharlı fırınların kullanılması ürünün kalitesi bakımından çok önemlidir.
MAKSAN, ürettiği ve tamirini gerçekleştirdiği tüm transformatörlerde solvent buharlı/yağmurlamalı vakumlu fırın kullanmaktadır.
Kurutma işlemi tamamlanan transformatörlere yüksek dereceli vakum altında (0,1 milibarın altında) tasfiye edilmiş transformatör yağı otomatik olarak doldurulmaktadır.

 
 
 BİZE ULAŞIN

MERKEZ FABRİKA

Elazığ Karayolu 9. Km P.K.: 67
MALATYA
Tel: (0 422) 341 00 90 (pbx)
Faks: (0 422) 341 00 99
e-mail: maksan@maksan.com.tr
 
İSTANBUL ŞUBE
Yıldız Posta Cad. Akın Sitesi
No.: 12 D. 72
Gayrettepe / İSTANBUL
Tel: (0 212) 274 37 07 (pbx)
Faks: (0 212) 274 37 05
e-mail: maksanist@maksan.com.tr
         
       
© MAKSAN A.Ş. 2007