Bakım ve Servis

MAKSAN transformatörlerin yüksek performansta uzun süre sorunsuz çalışabilmesi ve ekipmanların ömrünü korumak ve uzatmak için alanında uzman deneyimli ekipler ile 7/24 bakım ve servis hizmeti vermektedir.

Müşterilerin ihtiyaçlarına göre esnek ve hızlı hizmet ile çözümler sunmaktadır.

MAKSAN; Transformatörlerinin, fabrika teslimindeki  performansını devam ettirebilmesi için, kullanıcıların, alanında yetkili ve uzman personelleri tarafından,  belirli  periyotlar ile, aşağıda belirtilen  hususlara  dikkat  etmelerini,  önermektedir.

Kullanıcılar  tarafından  yapılması gerekenler :

– Kullanıcıların  yetkili personelleri tarafından, Enerjinin  kesilmiş  olduğuna  emin  olunduktan ve gerekli topraklamalar yapıldıktan  sonra;

– En az 6 aylık periyotlar ile transformatörün terminal  bağlantıları kontrol edilmeli, gevşeme var ise sıkılmalı, tekrar gevşememesi  için tedbirler almalıdır.

– Bağlantılarda  oksitlenme ve siyahlaşma var ise temizlenmeli ve  bunun nedenleri  araştırılmalıdır.

– Soğutma  görevi  yapan dalga duvarlar veya radyatörler temizlenmeli, porselen bushing  mevcut ise temizlenmelidir.

– Genleşme depolu  transformatörlerde, yağ seviyesi ve yağ rengi  kontrol edilmeli, buchholz rölesinin ve kadranlı kontaklı  termometrenin  fonksiyonları test edilmelidir.

– En az  yılda 1 defa  ; hava kurutucu var  ise  içerisindeki  nem alıcı (slikajel)  değiştirilmeli, ayrıca transformatör  yağından numune alarak delinme gerilimi ve power  faktör testine tabii  tutulmalıdır.

Lütfen transformatör  ile birlikte teslim edilen  kullanma klavuzunu  dikkatli bir  şekilde  okuyunuz !

Uzman kişiler tarafından yerinde bakım :

Fabrika ortamında onarım gerektirmeyen hususlar uzman  kişiler  tarafından yerinde  yapılmalıdır.

Onarım arızalarının giderilmesi :

Hermetik transformatörlerin hava alıp, hermetikliğinin bozulması, Yükte  ve  boşta kademe değiştirici arızaları, AG ve YG bobinlerinin hasarlı olması büyük arızalar  sınıfında  olup, fabrika  ortamında  onarılmaktadır.